Önce İnsan Sonra Haber

Ahıska sürgünü... Bir kış gecesi hayvan vagonlarıyla taşındılar…

Kadın, yaşlı, çocuk ayrımı gözetilmeden sürgüne gönderilen Ahıska Türkü kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz.

Gündem 14 Kasım 2020 Cumartesi / 2 hafta önce

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Haber Merkezi

Gürcistan'ın Ahıska bölgesinden sürgün edilen bir halk… Ahıska Türkleri, sınır güvenliğini tehdit ettikleri gerekçesiyle trenlere dolduruldu ve başka ülkelere gönderildi.

Bugün Gürcistan toprakları içerisinde yer alan ve Ardahan'a 15 kilometre uzaklıkta bulunan Ahıska, 1829'a kadar Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı kaldı. Osmanlı-Rus savaşının ardından imzalanan Edirne Antlaşması'yla şehrin kaderi değişti. Ahıska, Çarlık Rusya'sının hakimiyetine girdi. 

Ahıska Türklerine Çarlık Rusya’sı döneminde yapılan baskı ve zulümler, Sovyetler Birliği döneminde de devam etti. Türk ve Müslüman olarak Gürcistan’da yaşamak onlar için zorlaştı. Özellikle Stalin döneminde, bu baskılar git gide arttı. Ahıska Türklerinin önde gelen aydınları, türlü bahanelerle tutuklanıp ya öldürüldü ya da sürgün edildi.

Birçok Türk'ün soyadı değiştirildi, Ahıska ve çevresine “sınır koruması" gerekçesiyle binlerce asker yerleştirildi. 2. Dünya Savaşı’na kadar askere alınmayan Ahıska Türkleri, savaş başlayınca askere alındı. 40 bin kadarı Almanlarla savaşmak üzere cepheye gönderildi.

Geride kalan kadınlar ve yaşlılar da demir yolu inşaatında çalıştırıldı. Ancak bu hattın kendilerini sürgüne gönderecek bir yol olduğundan haberleri yoktu. 

Bir kış gecesi hayvan vagonlarıyla taşındılar…

14 Kasım 1944, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçti. Sovyet yönetiminin kararıyla 86 bin Türk ve Müslüman sürgün edildi. Gerekçeleri ise Ahıska Türklerinin sınır güvenliğini tehdit etmeleriydi. 

Bir kış gecesi, 200’den fazla köy ve kasabada yaşayan binlerce insan, yük ve hayvan vagonlarıyla taşındı. 17 bini yolculuğu tamamlayamadı. Sebebi ise hava şartları ve yiyecek sıkıntısıydı. Göçün ardından açlık, salgın ve bulaşıcı hastalıklar nedeniyle 30 bin Ahıskalı daha Orta Asya'da göç ettirildikleri yerlerde yaşamını yitirdi.

Üzerinden yıllar geçti. Ancak kuşakları etkileyen acı unutulmadı. 60 bini Türkiye, 200 bini Kazakistan, 110 bini Rusya, 90 bini Azerbaycan, 50 bini Kırgızistan, 50 bini Özbekistan, 8 bini Ukrayna, 2 bin 500'ü Gürcistan, bin 801'i Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,16 bini Amerika Birleşik Devletleri'nde olmak üzere 600 bine yakın Ahıskalı Türk, dünyanın çeşitli yerlerinde vatanlarına hasret olarak yaşıyor.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 76'ncı yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yaklaşık 100 bin Ahıska Türkünün 14 Kasım 1944 tarihinde öz yurtları olan Gürcistan’ın Ahıska bölgesinden Sovyetler Birliği’nin uzak yerlerine sürgün edildikleri hatırlatılarak, "ABD’den Kırgızistan’a kadar uzanan geniş coğrafyada, dünyanın 9 farklı ülkesine yayılan ve sayıları 500 bine ulaşan Ahıska Türkleri, yaşadıkları acıları ve birlik olmanın önemini hiçbir zaman unutmamışlardır. Yıllar boyunca çetin şartlara rağmen kimliklerini korumuş, kültürel miraslarını yeni nesillere aktarmışlardır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Ahıska Türklerinin anavatanlarına geri dönüş sürecini yakından takip etmeye ve soydaşlarımıza gereken desteği sağlamaya devam edeceğiz. Kadın, yaşlı, çocuk ayrımı gözetilmeden sürgüne gönderilen Ahıska Türkü kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz. Ahıska Türklerinin anavatanlarından sürgün edilmesinin 76'ncı yıldönümünde, hayatını kaybedenleri saygı ve rahmetle anıyoruz" denildi.

Ahıskasürgünstalinrusyadram