Önce İnsan Sonra Haber

ANAP'ın sevilen ismiydi, Posbıyık'tan iktidara tepki

İlk başkanlığı ANAP'lı olarak kazandı. Merhum başbakan Mesut Yılmaz'ın sevdiği bir isimdi. Şimdi CHP'den Başkan ve iktidarın adaletsiz tutumundan dertli...

Gündem 8 Nisan 2021 Perşembe / 2 hafta önce
ANAP'ın sevilen ismiydi, Posbıyık'tan iktidara tepki

Ekleyen: Kozmiktürk

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 2020 yılı faaliyet raporunun oy çokluğuyla kabul edildiği Meclis toplantısında muhalefet belediyesi olmaları nedeniyle İller Bankası’ndan kredi dahi alamadıklarını söyledi.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin bilançosunun çok iyi olmasına rağmen Zonguldak ve Kozlu Belediyelerinin kredi aldığını belirten ve AK Parti yönetimine seslenen Posbıyık, "Devletin vergisini veriyoruz. SSK’sını veriyoruz. Hiçbir yere borcumuz yok. Zonguldak ve Kozlu belediyeleri durmadan İller Bankası’ndan krediler alıyor ama Ereğli Belediyesi olarak bir alamıyoruz. Çünkü biz İller Bankası’na gittiğimizde CHP’li belediyeyiz, diye kredi anında duruyor. Zonguldak’ta kanalizasyonu devlet yapıyor. Gezi parklarını devlet yapıyor. Kozlu’da geçiş köprülerini devlet yapıyor. Allah rızası için Ereğli’de bir tane devletin yaptığı bir iş var mı?” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısında 2020 yılı faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Halil Posbıyık, 2021 yılında yapılacak bazı çalışmaları özetledi.

Meclis gündeminde bulunan 2020 yılı faaliyet raporu görüşmeleri öncesi Belediye İletişim ve Medya Birimi tarafından hazırlanan 2020 yılı çalışmalarına ait video meclis üyelerine ve katılımcılara izlettirildi.

2020 yılı faaliyet raporunun okunması üzerine CHP Grubu adına sözcü Mehmet Tayyar Mendeş, AK Parti Grubu adına sözcü Numan Korkmaz konuşma yaptı. Ardından oylamaya sunulan Karadeniz Ereğli Belediyesi 2020 Yılı Faaliyet Raporu, AK Parti grubunun ret oylarına karşılık CHP grubunun onayıyla oy çokluğu ile kabul edildi.

POSBIYIK: “MUHALEFET BELEDİYESİ OLDUĞUMUZ İÇİN KREDİ DAHİ ALAMIYORUZ”

Başkan Posbıyık, raporun onaylanmasının ardından AK Parti grubu sözcüsü Numan Korkmaz’ın eleştirilerine cevap verdi, Ereğli’ye hizmet için AK Parti yönetimini destek olmaya çağırdı. Posbıyık, şunları söyledi:

“Numan Bey konuştu, ben hiçbir polemiğe girmek istemiyorum. Çünkü ilk konuşmamda da Ereğli için barış cümlelerini ifade etmiştim. Numan Bey’den rica edeceğim; yarın belediyede buluşalım. Kent Meydanı için 50 milyonluk bir kredi talebimiz var. Bu bölgede, bilançosu en temiz olan belediye biziz. Geçmiş dönemden kalan bütün borçları ödedik. İller Bankası’na sıfır borçtayız. Devletin vergisini veriyoruz. SSK’sını veriyoruz. Hiçbir yere borcumuz yok. Zonguldak ve Kozlu belediyeleri durmadan İller Bankası’ndan krediler alıyor ama Ereğli Belediyesi olarak bir alamıyoruz. Burada eğer bir hata varsa AK Parti Grubu’nda vardır ya da AK Parti İlçe Başkanlığı’nda kabahat var demektir. Veya milletvekillerinde kabahat var demektir. Çünkü biz İller Bankası’na gittiğimizde CHP’li belediyesin, diye anında duruyor. Zonguldak’ta kanalizasyonu devlet yapıyor. Gezi parklarını devlet yapıyor. Kozlu’da geçiş köprülerini devlet yapıyor. Allah rızası için Ereğli’de bir tane devletin yaptığı bir iş var mı? Kaymakamlık binası şu anda belediyenin binasında kirada. Devletin temsilcileri Ereğli’nin kiracısı. İlçe Emniyet Müdürlüğü de vatandaşın evinde kirada oturuyor.

En zor dönemim bu dönemdir. Çünkü muhalefet belediyesi olduğum için hiçbir yerde işlerim yürümüyor. Kredi alamıyorum, hiçbir şey vermiyorlar. Ee peki bir şeyler yapın! Bu dönem en büyük sıkıntım bir hükümet baskısı, iki pandemi dönemi… Bütün bunlara rağmen AK Parti ve CHP guruplarına teşekkür ediyorum. Çalışma arkadaşlarıma, çöpçüsüne varana kadar... En iyi belediyelerden birisiyiz.”

2021 YILINDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR

Başkan Posbıyık, 2021 yılında yapılacak çalışmaları özetledi. Pandemi döneminde olmalarına rağmen birçok konuda çalışmaların devam ettiğini açıklayan Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“Oyuncak evi için hazırlıklar tamamlandı. Önümüzdeki günlerde açılışını yapmak istiyoruz. İki bölümü olacak. İlk bölümde Anadolu’da ve Ereğlimizde oynanan eski oyuncaklardan örnekler sergilenecek. Eski oyuncaklarla yeni teknoloji içiçe olacak. Yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de ilgisini çekecek. Gelenler sanal gerçeklik gözlüğüyle bilgisayar dünyasında görsel şölen yaşayacak. Büyükler, torunlarının ellerinden tutup burada eski oyuncakları anlatabilecekler. Hatta zaman zaman dede nine torun birlikte gelip yardımcılar eşliğinde oyuncaklar üretebilecekler.

Belediye olarak İletişim ve Medya birimimizin koordinasyonunda, Bilgi İşlem ekibimizin desteğiyle  SBD TV’yi kurduk. Bundan böyle belediye hizmetlerimizi anlatan filmler, Ereğli’nin kültürel, tarihi zenginliklerini ortaya koyacak, turizm potansiyelini destekleyecek tanıtıcı filmler internet ortamında yayın yapacak SBD TV üzerinden takip edilebilecek.

Şimdi Göztepe’ye teleferik için proje ihalesine çıkıldı. Çalışmalar başladı. Gerekli izinler alınıp yapımı için start verilecek.

Balıkçı Restoranı için ihale yapıldı. Çalışmalar hızla devam ediyor. Yaz sonuna kadar düzenlemelerin bitirilmesi hedefleniyor.

Sevgi, Barış Dostluk Plajı için çok güzel çalışmalarımız var. Bu yıl Aquapark yapılarak havuz devreye alınacak. Artık mesire alanı önünden de denize girilebilecek.

Belediye binası yerine yapılacak olan kültür merkezi için son aşamaya gelindi.

Fark yaratacak pilot bir kreş modeli ortaya koyuyoruz. Küçük bir “Çiftlik kreş” yapacağız. Proje devam ediyor. Arsamızı seçtik. 

Çocukların doğayla iç içe olabileceği bir ortam olacak. Doğrudan bitki yetiştirebilecekleri alanlar oluşturacağız. Küçük bir sera yapılacak. Yazlık, kışlık sebzeleri yetiştirmeyi toplamayı, salata yapmayı, yemek hazırlamayı öğrenecekler. Bahçenin bakımına katılacaklar. Çiçekler yetiştirip sulayıp, bir canlının yetişmesine tanık olacaklar. Fidan dikip bakımlarını üstlenecekler.

Küçük bir kümes olacak. Tavuklarla ilgilenmeyi, onların nasıl ürediğini, nasıl beslenip yaşadığını öğrenecekler. Yumurta alıp onunla yemek yapma sürecine katılacaklar.

Yani doğayla iç içe, üretimin bir parçası olarak eğitim alacakları, oyunla öğrenecekleri bir kreş modeli olsun istiyoruz."(Ankahaber)

halilposbıyık