Önce İnsan Sonra Haber

İtalyan'dan küstah ifade, Ankara-Roma 'diktatör' gerilimi

Erdoğan'a 'diktatör' diyen İtalya başbakanı'ne tepki geldi. İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gaiani Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Gündem 8 Nisan 2021 Perşembe / 2 hafta önce
İtalyan'dan küstah ifade, Ankara-Roma 'diktatör' gerilimi

Ekleyen: Kozmiktürk

Ankara'da yaşanan "koltuk skandalına" sert tepki gösteren İtalya Başbakanı Draghi, "diktatör" olarak nitelendirdiği Erdoğan'ın von der Leyen'i küçük düşürdüğünü iddia etti. Türkiye, Draghi'nin sözlerine tepki gösterdi. İtalyan Büyükelçi dışişlerine çağrıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Atanmış İtalya Başbakanı Draghi'nin kabul edilemez popülist söylemini ve seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki çirkin ve hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz" ifadesini kullandı.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’i küçük düşürmekle itham etti. 

Bir basın toplantısında Ankara’da yaşanan “koltuk skandalı’’na ilişkin görüşünün sorulması üzerine Erdoğan’ın von der Leyen’e karşı tavrını kesinlikle tasvip etmediğini söyleyen Draghi, ‘’Bence bu uygunsuz bir davranıştı ve von der Leyen’in katlanmak zorunda kaldığı aşağılanmaya çok üzüldüm’’ diye konuştu.

Draghi, sözlerini “Buna rağmen beraber çalışmak zorunda kalınan bu -ki onlara oldukları şekilde hitap edelim- diktatörlerle farklı tasavvur ve görüşler ifade edilirken açık olunmalı’’ diye sürdürdü.

Türkiye'den sert tepki

İtalya Başbakanı Draghi'nin sözlerine Ankara'nın tepkisi gecikmedi. Anadolu Ajansı, İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gaiani'nın Başbakan Draghi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik ifadeleri nedeniyle Türk Dışişleri Bakanlığına çağırıldığını duyurdu. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İtalya'ya"Atanmış İtalya Başbakanı Draghi’nin kabul edilemez popülist söylemini ve seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki çirkin ve hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz" sözleri ile tepki gösterdi. 

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel birlikte Salı günü Ankara’yı ziyaret eden AB Komisyonu Başkanı von der Leyen'e Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında yer verilmemesi Brüksel’in tepkisini çekmişti.

italyabüyükelçisibakanlığaçağrıldı