Önce İnsan Sonra Haber

Arınç görevden alınmalı, soruşturma başlatılmalı

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy ise, “Selahattin Demirtaş teröristtir. Onu savunan kim olursa olsun alçaktır..!” görüşlerini paylaştı.

Gündem 21 Kasım 2020 Cumartesi / 4 gün önce
Arınç görevden alınmalı, soruşturma başlatılmalı

Ekleyen: Kozmiktürk

Eski Başbakan yardımcısı, şimdiki Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Bülent Arınç, önceki akşam Habertürk televizyon kanalında, HDP’nin terör örgütü üyeliğinden tutuklu eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Devran kitabını tavsiye etti, tahliyesini istedi. Arınç’ın bu sözleri Ak Partili ve MHP'li isimlerin tepkisini çekti.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Arınç’ın açıklamaları ile ilgili sosyal medyada bir açıklama yaptı: “Ne adalet arayışımızdan vazgeçeriz ne de iddialarımızdan. Gün, büyük ve güçlü Türkiye için çalışma günüdür. Cumhurun gücü aydınlık yarınlarımızın teminatıdır. Suni tartışma ve gündemlerle vakit kaybedecek lüksümüz yoktur. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde durmak yok, yola devam...”

METİNER: CUMHUR İTTİFAKI'NA SABOTAJ

Eski Ak Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, Arınç’ın sözlerine sert tepki gösterdi. Arınç’ın sözlerini “Cumhur İttifakı’na sabotaj'” olarak niteleyen Metiner’in sosyal medya hesabındaki açıklamaları şöyle:

“Biden iyi. Demirtaş cici. Kitabını herkes okumalı güzellemesi. Kavala haksız yere içeride. Demirtaş da Kavala da bırakılmalı acilen. KHK facia. KHK’dan ihraç edilenler göreve. Bütün bunları kim mi söylüyor? Devlet katından birisi. Cumhur İttifakı'na sabotaj!

“Cumhurbaşkanımızın ‘yeni dönem’ vurgusu yaptığı bu günlerde Arınç’ın çıkıp bugüne kadar Reis’in ve Ak Parti’nin dediklerinin tam tersini söyleyebiliyor olması, yeni döneme rota çizme cüretinin ötesinde bir anlama sahiptir. Bu açıklamalarla çizilen rotanın asıl sahibi bellidir.

Arınç’ın dediklerinin tıpkısının aynısını kimin ve hangi odakların dillendirdiğine bakınız, çizilmek istenen rotanın asıl sahibini görürsünüz. Sahi Kemal Kılıçdaroğlu’na niye kızıyorsunuz ki bu durumda? Veya Gül-Babacan ve Davutoğlu’na?”

'DEMİRTAŞ, TERÖRİSTLERİ SOKAĞA DÖKTÜ'

Arınç’ın, Demirtaş’ın tahliyesini istemesi MHP’nin de tepkisini çekti. Twitter hesabından açıklama yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Hidayet Vahapoğlu, “Ben ahmağın tekiyim diyen, darbecilerin ağabeyi olan bir adama, kim niye ihtiyaç duyup da yeniden özgüven patlaması yaşamasına ve devlete rota çizmesine imkan sağlar?” ifadelerini kullandı.

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı da Demirtaş’ın teröristlere sahip çıkan ve terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasını isteyen konuşmalarını hatırlatarak, “Yazık! Cezaevinden çıksın dediğiniz adamın maskesiz hali bu” paylaşımını yaptı.

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Twitter’dan, “Bize göre bütün teröristler kitapsızdır. Demirtaş’ın kitap yazması bu gerçeği değiştirmez” paylaşımında bulunurken

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy ise, “Selahattin Demirtaş teröristtir. Onu savunan kim olursa olsun alçaktır..!” görüşlerini paylaştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Basın Danışmanı Yıldıray Çiçek, Arınç’a “PKK’lı Selahattin Demirtaş ve PKK’lı Ayhan Bilgen’in kitaplarının tanıtımından komisyon mu alıyorsun?” diye sordu. Çiçek’in Arınç ile ilgili açıklaması şöyle:

“Tüm mevzu ‘Alaattin Çakıcı cezaevinden çıktı, PKK’lı Selahattin Demirtaş niye çıkarılmadı?’ cümlesinden başladı. 846 kişinin azmettirici katili (Hendek+Çukur+ Kobani olayları) terörist Demirtaş ile Alaattin Çakıcı’yı bir tutmak zaten CHP’nin ahmaklığı ve alçaklığı olmuştur!

Demirtaş PKK’lı mı? PKK’lı! Demirtaş azmettirici katil mi? Katil! Hendek-Çukur ve Kobani olaylarında PKK’lı teröristleri eylem için sokağa döken terörist mi? Terörist! Toplam kaç kişi onun azmettiriciliğinde öldürüldü? 846. Terörist Demirtaş’ın tahliyesini istemek şerefsizlik ve haysiyetsizliktir. Fetullah Gülen’in dizinin dibinde büyüyenler ve CHP’nin PKK kanadı son günlerde bu propagandaya başladı!”

'HÜKÜMET BUNLARI BAĞIRSAKLARINDAN TEMİZLEMEDİ'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin danışmanı ve eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Arınç’ı, “Bu adamın FETÖ ve etnik bölücülere muhabbeti bitmez. Devlet, hükümet bunları bağırsaklarından bir türlü atıp temizleyemedi” diye eleştirdi.

'DEMİRTAŞ’A ÖZGÜRLÜK İSTİYOR'

Bağımsız Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ise ülkücülere seslendiği açıklamasında “Bülent Arınç’a tahammül etmek imkânsız. Yine yaptı yapacağını ve yapmaya devam ediyor. Demirtaş ve Kavala’ya özgürlük istiyor, Demirtaş’tan çok etkilenmiş. ÜLKÜCÜLER! Bu adama tahammül edemediğimizi haykıralım” ifadelerini kullandı.

NE DEMİŞTİ?

Habertürk televizyonunda canlı yayına katılan Bülent Arınç, şunları söylemişti: “Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş'ı tanımak veya onu yargılamak için onun yazdığı ‘Devran’ isminde kitap var. Ne olur onu alın bir okuyun. Ben bu korona süreci içinde bunu okudum. Bu kitabı okuduktan sonra siz Selahattin Demirtaş hakkındaki kanaatinizi belki değiştirmeyeceksiniz. Ama Kürtler ve Kürtlerin yaşadığı travma üzerinden kafanızda çok şeyler değişecek. Bu ülkenin mazlumlarından biri de Kürtlerdir. Kürt kardeşlerimizdir.“Yargıçlar, mahkemeler, savcılar özgürlükçü düşünsünler. Hukukçu değilim, ama bana öyle iddianameler geliyor ki… Osman Kavala'nın hala tutuklu kalmasına hayret ediyorum, tahliye edilmeli. Demirtaş'ın da tahliyesi olabilir.

GAZİ ERTEN ACIR: ARINÇ'A SORUŞTURMA BAŞLATILMALI

Güneydoğu gazisi, Vatan Partisi yöneticisi Erten Acır, Selahattin Demirtaş’ın tahliyesini isteyen Bülent Arınç’a tepki gösterdi. Aydınlık’a konuşan Acır, “Bülent Arınç, suç ve suçluyu öven ifadeler kullandı. Hendek olaylarına sebep olan siyasi bir kanadın temsilcisinin tahliyesini isterken bu kişinin kitabının okunması yönünde tavsiyede bulundu. Son dönemlerde çözüm sürecine hükümeti sokmak için yapılan gayretler olarak görüyorum bunu” ifadelerini kullandı. Bülent Arınç’ın Cumhurbaşkanlığındaki görevinden alınması gerektiğini kaydeden Acır, “Cumhuriyet savcıları tarafından da Arınç hakkında soruşturma başlatılmasını bekliyoruz. Bülent Arınç’ın kullandığı bu ifadeleri, gaziler olarak kınıyoruz” şeklinde konuştu.

METİN KÜLÜNK: DEVLETİMİZE İHANET İÇİNDELER

Eski Ak Parti Milletvekili Metin Külünk de Arınç’ın sözlerine tepki gösterdi. Twitter sayfası üzerinden paylaşım yapan Metin Külünk, “Kobani kalkışmasının baş sorumlusunu, Taksim kalkışmasının baş organizatörünü, 15 Temmuz’un tüm figüranlarını kurtarmak isteyenler, milletimize karşı mücadele de FETÖ/PKK ile omuz omuza olanlar, necip milletimize ve devletimize ihanet içindedirler” ifadelerini kullandı.

HER AÇIKLAMASIYLA TERÖRLE MÜCADELEYİ HEDEF ALDI

1995 yılından bu yana Manisa ve Bursa’dan Milletvekili seçilen Arınç, 2002-2007 yılları arasında TBMM Başkanlığı, 2009-2015 yılları arasında Başbakan Yardımcısı görevlerinde bulundu. 2015 yılından sonra ise “gençlere yer açmak için” siyaseti bıraktığını açıkladı. Ancak siyasetten uzak olmadı.

Arınç, önceki günküne benzer açıklamaları ilk kez yapmıyor. Geçmişte yaptığı açıklamalar da Erdoğan hükümetini sabote eder mahiyette. Arınç’ın bu açıklamaları bölücü anayasa yaptıkları için zor durumda kalan CHP ve ortaklarına da hayat öpücüğü oldu. ABD Başkanlığına seçilen Biden’a de mesaj… İlginçtir, Arınç bu açıklamaları yaparken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da “Yurt içinde PKK’lı sayısı 340’a düştü” diyor ve mücadelenin kararlılıkla süreceğini belirtiyordu.

Ak Parti kurucusu ve uzun yıllar Manisa Milletvekili olan Arınç, Parti’nin kuruluşundan bu yana Abdullah Gül ekibine daha yakın oldu. Ancak onların da tam manasıyla içinde olmadı. Ayrı bir çizgi izlese de yaptığı açıklamalar ile Erdoğan’ı zor duruma soktu. Erdoğan’ın milli çizgisinden çok öte, Pensilvanya ve Kandil’e mesaj verir nitelikte, hatta onların dile getirdiklerini Ankara’da iktidar katlarından seslendiren şahıs olarak zihinlere kazındı. 

KOZMİK ODAYA GİRİLDİ

Arınç, Ergenekon sürecinde yaptığı çıkışlarla tertibin seyrini değiştirdi. Onun yaptığı “Bana suikast yapacaklar” açıklamasıyla Kozmik Oda’ya girildi. Oysa Arınç’a mantar tabanca bile sıkılmamıştı… 19 Aralık 2009’da Arınç’ın Ankara’daki evinin yakınlarında hareketleri şüpheli iki kişi gözaltına alındı. TSK mensubu iki kişi sorgulandı ve sözde bu kişilerin Arınç’a suikast yapacakları ve evin krokisini yuttukları iddia edildi. Bunun üzerine Kozmik Oda’ya girme izni verildi ve Hâkim Kadir Kayan arama yaptı. İddiaya göre Kayan çok önemli bilgilerin kopyalarını aldı. Bunlar daha sonra ABD’ye gönderildi… Bu olayla ilgili gözaltına alınan iki TSK görevlisi ise serbest bırakıldı. Kozmik Oda soruşturmasını yürüten savcı Mustafa Bilgili 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kayıplara karıştı, ancak 9 Kasım 2016 tarihinde sahte kimlikle yakalandı. Hâkim Kayan da firar edenler arasındaydı… Kozmik Oda’da arama yapılmasını sağlayan Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse darbe girişimi sonrası tutuklananlar arasında yer aldı. Emekli Korg. Erdoğan Karakuş, 3 Mayıs 2020 tarihinde bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalara göre, Kozmik Oda’dan elde edilen gizli bilgiler neticesi 848 Türk devlet görevlisi düzenlenen suikast ve saldırı sonucu şehit oldu. Bunların terör örgütlerine ve gizli servislere sızmış istihbarat görevlileri olduğu belirtildi. İşte bu olayda Arınç’ın rolü tam manasıyla soruşturulmadı ve açığa çıkarılmadı.

Arınç’ın geçmiş yıllarda Fetullahçılara yakınlığı ve ona ilişkin olumlu açıklamaları arşivlerde duruyor. Arınç sık sık Pensilvanya’da bulunan FETÖ’nün lideri Gülen’e “yurda gel” çağrılarında bulunmuştu. Abant toplantılarının da müdavimlerindendi… Arınç’ın damadı Ekrem Yeter darbe girişimi sonrası yapılan soruşturmalar kapsamında FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle 5 Haziran 2017 tarihinde tutuklandı.

AÇILIMCI ARINÇ

Bülent Arınç, 2009 yılında “Güzel şeyler olacak” açıklamasıyla bölücü açılımı başlatan Abdullah Gül’ün bu politikasını hararetle destekleyen isimler arasındaydı. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı sırasında yardımcılığını yapan Arınç’ın, 20 Mart 2015’te Açılım sürecini gözlemleyecek bir “İzleme Heyeti”nin kurulması kararını Cumhurbaşkanı Erdoğan şiddetle karşı çıkarak durdurdu. Arınç bu çıkışı “Erdoğan’ın kendi özgül düşüncesi” diyerek görmezden geldi ve heyetin kurulmasında kararlı olduklarını vurguladı. Ancak daha sonraki süreçte Davutoğlu’nun görevden alınmasıyla bu girişimi de berhava oldu.

Gladyocu FETÖ darbe girişimi sonrası ABD zincirlerini koparan Türkiye, gerçek manada özgürleşmiş ve büyük atılımlara imza atmıştı. Bu süreçte Arınç’ın olumlu bir sözünü ve çıkışını görmedik. Ne hikmetse Hükümeti zora sokacak çıkışları yapmaktan geri durmadı.

bülentarınçtepki