Önce İnsan Sonra Haber

Doğu Akdeniz'de 'Medusa' gerilimi

MSB: Akdeniz'de gerginliği tırmandırma çabalarına Yunanistan, GKRY, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır bir yenisini daha eklemiştir.

Gündem 30 Kasım 2020 Pazartesi / 2 ay önce
Doğu Akdeniz'de 'Medusa' gerilimi

Ekleyen: Kozmiktürk

Mısır, Yunanistan ve GKRY silahlı kuvvetlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Medusa tatbikatına bu kez Fransa ve BAE de katılıyor. 30 Kasım - 6 Aralık tarihlerini kapsayacak şekilde Mısır'ın İskenderiye bölgesinde yapılacak tatbikat nedeniyle gerilim yükeldi. MSB olayı provokasyon olarak nitelendirdi.

'Medusa-10' adı verilen tatbikata son dönemde Türkiye karşıtı politikaların dozunu artıran Fransa ve Birleşik Arap Emîrlikleri (BAE) de katılacak. 

Türkiye’ye karşı hasmane bir tutum sergileyen BAE, Doğu Akdeniz, Suriye ve Libya meselelerinde Türkiye karşıtı tutumuyla dikkat çekiyor. 

BAE daha önce de Doğu Akdeniz'de Mısır, İsrail, Yunanistan ve GKRY arasındaki ortaklığa destek verdiğini açıklamış ve Girit adasındaki stratejik Suda Limanı'na F-16 göndermişti. BAE’nın F-16'ları, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin NAVTEX ilan ettiği alana çok yakın bir bölgede, uluslararası hukuku hiçe sayarak Yunanistan ve Fransa’nın da yer aldığı ortak askerî tatbikata katılmıştı.

DİYALOĞ KAÇAKLARI

Milli Savunma Bakanlığı, Akdeniz'de gerilimi tırmandıracak yeni bir tatbikata imza atacak olan Yunanistan, Mısır, Fransa, BAE ve Güney Kıbrıs'a tepki gösterdi. Bakanlık açıklamasında, "Söz konusu tatbikat gerginliği arzulayan, barış ve diyalogdan kaçan tarafları bir kez daha göstermiştir" denildi.

Milli Savunma Bakanlığı Basın Ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden Binbaşı Pınar Kara, Mısır açıklarında başlayacak tatbikata ilişkin şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye karşıtlığında birleşerek Ağustos ayından itibaren tatbikat üzerine tatbikat düzenlemek suretiyle Akdeniz'de gerginliği tırmandırma çabalarına Yunanistan, GKRY, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır bir yenisini daha eklemiştir. 30 Kasım'da Mısır açıklarında başlayacak Fiili Müşterek Birleşik tatbikata, 5 ülke deniz ve hava kuvvetleri unsurlarıyla katılacak, tatbikat 6 Aralık'a kadar devam edecektir. Türkiye her zaman sorunların barış, diyalog, iyi komşuluk ve müttefiklik ruhu içerisinde çözülmesinden yanadır. Söz konusu tatbikat gerginliği arzulayan, barış ve diyalogdan kaçan tarafları bir kez daha göstermiştir."

Yunanistan'ın son NAVTEX provokasyonlarına ilişkin de bilgi veren Kara, "Yunanistan, NATO'nun Deniz Muhafızı Harekatı'na yardımcı destek görevi icra eden Deniz Karakol uçaklarımıza ve NATO kapsamında Hava Kuvvetlerimizin icra ettiği NEXUS ACE görevlerinde, Türk uçaklarının uluslararası hava sahasında bulunduğu sırada tacizde bulunulmuştur. Yapılan taciz hareketlerine en uygun şekilde karşılık verilmiştir." ifadelerini kullandı.

yunanistangkrymedusatatbikatbaemısırfransa