Önce İnsan Sonra Haber

KATİL Paşinyan, Gence'ye yine bomba

Hedef gözetmeyen bu saldırılar esnasında, şu ana kadar 50’ye yakın Azerbaycan’lı sivil hayatını kaybetmiş, 300’e yakın sivil yaralanmış, binlerce ev ve kamu binası kullanılamaz hale gelmiştir.

Gündem 17 Ekim 2020 Cumartesi / 2 hafta önce
KATİL Paşinyan, Gence'ye yine bomba

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Ankara

Katliamcı Ermeniler Azerbaycan'ın Gence kentinde sivil yerleşimlere yine balistik füze ile saldırdı. Gence'ye 2 füzenin düştüğü belirtildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ermenistan ordusunun Gence ve Mingeçevir'e füzelerle saldırdığını duyurdu.

Yetkililer çok sayıda binanın bombadan etkilendiğini ifade etti. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Çok sayıda ölü ve yaralı var.

Kurtarma çalışmaları sırasında Azerbaycanlı vatandaşlar 'Katil Paşinyan' diye bağırarak tepki gösterdi.

Enkazdan çıkan yaralılar ilk müdahalenin ardından hastanelere gönderildi.

Azerbaycan vatandaşları, "Vatan sağolsun. Ordumuz var olsun" diyerek kararlı duruş sergiledi.

Kameraman Bülent Kördemirci "Böyle kalleşlik görmedim" diye tepki gösterdi.

İRAN'A DA ERMENİ ROKETİ

 Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için operasyonlarını sürdürdüğü, geri çekilen Ermenistan güçlerinin provokasyon amacıyla İran'a roket attığı bildirildi.

Açıklamada, "Sinsi düşmanın bu hareketi bizi öfkelendiriyor ve kardeş İran halkının endişesini paylaşıyoruz." ifadeleri yer aldı.

Azerbaycan'a dost ve kardeş ülke olan İran'ın, Ermenistan'ın saldırgan politikasını kınadığı ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne destek verdiği hatırlatılan açıklamada, "Bugün, kardeş İran halkının dayanışmasını hissediyor ve İran hükümetinin resmi olarak ilan ettiği desteği takdir ediyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.

Dağlık Karabağ'da devam eden çatışmalar nedeniyle İran'ın Hüdaferin ilçesinde 2 köye 10 roket düşmüş, roketlerin isabet ettiği bir ev yıkılmış, bir kişi de yaralanmıştı.

İran, tarafları aynı durumun tekrarlanmaması konusunda tarafları uyarmıştı.

Ermenier Gence'deki sivillere şeytanca bir planla uykudayken füze attı. Enkazdan çıkanların çoğunun yataklarında olduğu gözlendi. Ekipler bir can daha fazla kurtarabilmek için canla başla çalıştı. Elleriyle enkaz kaldırdı.

RUM KOMUTAN ERMENİLERLE

Milli Savunma Bakanlığı, Ermenistan'daki PKK'lılarla ilgili, "PKK'lıların yanında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi korgenerali de var" açıklamasını yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı, Ermenistan'da bulunan PKK'lılarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Ermenistan'ın savaş ve insanlık suçu işlediğinin altı çizilerek şöyle denildi:

"Hedef gözetmeyen bu saldırılar esnasında, şu ana kadar 50’ye yakın Azerbaycan’lı sivil hayatını kaybetmiş, 300’e yakın sivil yaralanmış, binlerce ev ve kamu binası kullanılamaz hale gelmiştir. Ermenistan, bu saldırılarıyla bir kez daha bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu göstermiştir."

"PKK'lıların yanında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi korgenerali var"

MSB'nin açıklamasında, PKK'lıların yanında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden bir korgeneralin de Ermenistan'da olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Diğer yandan, Ermenistan’da PKK /YPG’lilerin varlığına ilave olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bir Korgeneralinin bölgede olduğu ve Ermeni milisleri, PKK/YPG terör örgütü mensuplarını ve farklı ülkelerden paralı askerleri eğittiği bilgileri mevcuttur.

Bölgede barış ve istikrar için, Ermenistan bu terörist ve paralı askerleri geri göndermeli, saldırılarına ve Azerbaycan topraklarındaki haksız işgaline son vermelidir."

Bakanlık, açıklamasında Azerbaycan'ın işgalden kurtulmak için başlattığı harekatın başarıyla devam ettiğini, her durumda yanlarında olacaklarını belirtti. 

ermenistangenceyeroket