Önce İnsan Sonra Haber

Gri Liste'deki terörist de imha edildi

Etkisiz hale getirilen 3 teröristten birinin daha terörden arananlarda 500 bin TL'ye kadar ödülle Gri Liste'de yer aldığı belirlendi.

Gündem 3 Haziran 2020 Çarşamba / 1 ay önce
Gri Liste'deki terörist de imha edildi

Ekleyen: Kozmiktürk

İçişleri Bakanlığı, Bitlis'te etkisiz hale getirilen 3 teröristten birinin Terörden Arananlar listesinde 500 bin TL'ye kadar ödülle Gri Liste'de yer alan 'Mazlum Garzan' kod adlı Veysel Kaya olduğunu açıkladı. Terörist Kaya'nın Bitlis Merkez İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Zafer Akkuş'un şehit edildiği saldırıda kullanılan patlayıcıyı hazırladığı öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "İç güvenlik operasyonları kapsamında, 31 Mayıs 2020 tarihinde, Bitlis Sehi Ormanları bölgesinde, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen hava destekli operasyonda, etkisiz hale getirilen 3 teröristten birinin daha terörden arananlarda 500 bin TL'ye kadar ödülle Gri Liste'de yer aldığı belirlendi. Etkisiz hale getirilen teröristin, Bitlis Merkez İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı (Yarbay Rütbesi alan) Zafer Akkuş’un şehit edildiği saldırının patlayıcısını hazırlayan, örgütte sabotajcı olarak faaliyet yürüten 'Mazlum Garzan' kod adlı Veysel Kaya olduğu tespit edildi. Ayrıca, 2019 yılında Mardin Derik kırsalında, İl Jandarma Komutanlığınca gerçekleştirilen operasyonda, etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin yapılan DNA testi sonucunda, Gri Liste’de yer alan sözde Fırat Eyaleti Suruç/Bozova Alan sorumlusu Serhat kod adlı Ahmet Korhan olduğu belirlendi" denildi.

Öte yandan, terörist Kaya ile etkisiz hale getirilen 2 teröristin de Gri Liste'de yer aldığı açıklanmıştı.DHA

ÜST DÜZEY TERÖRİST TESLİM OLDU

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün ikna çalışması neticisinde, terörden arananlarda 1 milyon liraya kadar ödülle, turuncu listede yer alan PKK'nın sözde Şehidan komutanı olarak faaliyet yürüten terörist R.Y'nin Hakkari'de teslim olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığı, emniyet ve jandarma unsurlarının, ailelerin de desteğiyle yürüttüğü ikna çalışması sonucunda, bölücü terör örgütünün sözde üst düzey sorumluları arasında çözülmenin hızlandığı belirtildi.

Bu kapsamda Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün ikna çalışması neticesinde, terörden arananlarda 1 milyon liraya kadar ödülle turuncu listede yer alan, örgütün sözde Şehidan komutanı olarak faaliyet yürüten R.Y. adlı teröristin Hakkari'de güvenlik güçlerine teslim olduğu vurgulandı.

Açıklamada, bu yıl sadece ikna yoluyla teslim olan terör örgütü mensubu sayısının 82'ye yükseldiği bilgisi verildi. AA

içişleribitlis3teröristgriliste