Önce İnsan Sonra Haber

KKTC'de yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

Herkes seçim kazanmanın ötesinde adeta 'KKTC'yi 'kurtarmanın' mutluluğu içindeydi.

Gündem 18 Ekim 2020 Pazar / 2 hafta önce
KKTC'de yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

Ekleyen: Kozmiktürk

HAKAN ŞANLITÜRK yazdı...
Kozmiktürk-Özel

KKTC'deki soydaşlarımız Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu için sandık başındaydı. Başbakan Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı seçilebilmek için yarıştı.

Akıncı, federasyonu ve Rumlara bir miktar toprak verilmesini savunuyordu. Türkiye için yakışıksız iddialar gündeme getiriyordu. Bu gelişmeler bardağı taşırmıştı. İşbirlikçi politikalarla KKTC'nin milli iradesinin elden gitme tehlikesi başgösterince Toros Ruhu, TMT Ruhu devreye girdi. Milli unsurlar Ersin Tatar'ın etrafında kenetlendi. Akıncı utanç duyulacak ölçüde KKTC'nin milli iradesinden kopuktu. Yabancı bir heyetle görüşmesi sırasında konuklarının rahatsız olabileceği varsayımıyla bayrağı bile kaldırttığı ortaya çıkmıştı.

Rauf Dentaş Türk dünyasının yetiştirdiği en büyük liderlerden biriydi.  Türk katliamı yapan Rum EOKA’nın karşısına TMT’yi kurarak çıkmıştı. "TMT Mücahidi,Kod adı: Toros" dediğinizde aklınıza bu güzel liderin ismi gelirdi. Rauf Denktaş vefatından önce Türkiye'deki iktidarın bir dizi yanlışlarıyla karşılamıştı. O, KKTC'nin geleceği için çalışmaktan hiç geri durmamıştı, Türkiye'yi şahıslarla değerlendirmemişti. Daima anavatan diye bakmıştı. 

İşte KKTC'de mevcut Cumhurbaşkanı 'Bayraksız Akıncı'nın 'işbirlikçi' kokulu politikası seçim öncesi Toros Ruhu'nun, TMT Ruhu'nun ayağa kalkmasına yol açtı. Kısa sürede sıkı seçim çalışmaları yapıldı. "KKTC'de Toros Ruhu'na sahip çıkılması" çağrıları seçmende karşılık buldu.

Ve bugün 2. tur için sandık başına gitti KKTC seçmeni. Zaman dolup sonuçlar alınmaya başlanınca Ersin Tatar'ın önde olduğu ortaya çıktı. Aslında Akıncı'ya verilen oyların bu derece çıkması bile KKTC seçmeni açısından ayıp bir durumdu. İnsan bayraktan rahatsız olan birine bu kadar oy mu verir ki?

Oyların yüzde 71'i sayıldığında sonuçlar yüzde 51.49'a  yüzde 48.51 tatar'ın lehineydi ve oy farkı  3 bin 800'dü.

Oyların yüzde 84'ü sayıldığında ise Ersin Tatar yüzde 52.12, Akıncı ise yüzde 47.88 oranındaydı. Tatar, Akıncı'ya 4 bin 600 oy fark atıyordu.

Sayılan yüzde 91 oya göreyse,  yüzde 52'ye yüzde 48 Tatar yine öndeydi. Daha sonra yüzde 98 oy sayıldığında Tatar 51.9'la öndeydi.

Bu sonuçlar Tatar'ın kazandığını işaret ediyordu. Tatar taraftarları Ulusal Birlik Partisi önünde (UBP) toplanmaya başlamıştı bile. Sevinç gözyaşları, alkışlar, araçların korna sesleri ortalıktaydı. Herkes seçim kazanmanın ötesinde adeta 'KKTC'yi 'kurtarmanın' mutluluğu içindeydi.

Sonuçta KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar oldu. Seçim sürecinde kutuplaşma olduğu açık. Tatar'a düşen yavru vatandaki bu dağınıklığı toplamak, birlik beraberliği tesis etmek. 

Hayırlı olsun yavru vatan. Büyük badire atlatıldı.

ersintatarkktccumhurbaşkanı