Önce İnsan Sonra Haber

Sürpriz... 36 hastada denendi coronavirüsü yendi

Yüzlerce Marsilyalı, Akdeniz Üniversite Hastanesi önünde test edilme ve tedavi olma umuduyla uzun bir kuyruk oluşturdu.

Gündem 24 Mart 2020 Salı / 12 ay önce
Sürpriz... 36 hastada denendi coronavirüsü yendi

Ekleyen: Kozmiktürk

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a krizle mücadele için danışmanlık yapan Marsilya Akdeniz Hastanesi Enfeksiyonoloji Profösörü ve Sağlık Komitesi üyesi Didier Raoult, Corona virüsünü daha önce sıtma tedavisinde kullanılan parazit ilacı klorokin ile tedavi ettiğini açıkladı.

VOA Türkçe Paris muhabiri Arzu Çakır'ın haberine göre yaklaşık 36 hasta üzerinde yaptığı deneyler sonunda olumlu sonuç elde ettiklerini açıklayan Dr. Raoult’un, Marsilya halkına "gelin test olun ve hastaysanız tedavi edelim" çağrısına yoğun katılım oldu. Yüzlerce Marsilyalı, Akdeniz Üniversite Hastanesi önünde test edilme ve tedavi olma umuduyla uzun bir kuyruk oluşturdu.

Ancak Fransa'da tıp dünyası ikiye bölündü. Lyon ve Bordeaux hastaneleri uzmanları, klorokinin kullanılması için henüz yeterli deney yapılmadığını, tedavinin bilimsel yöntemlere uygun olarak yürütülmediğini savunuyor.

Ancak Profesör Didider Raoult, parazit ilacı hidroksiklorokin ile antibiyotik türü azitromisini birleştirerek hastaları 6 günde iyileştirdiği konusunda ısrar ediyor.

Dr. Raoult'un tedavisine ilişkin bir makalenin sağlık dergisinde yayınlanması üzerine Fransız tıp dünyası da ikiye bölündü.

Tedaviyi destekleyenler, bir an evvel, daha sağlam bir aşı bulunana kadar klorokinin tedavide kullanılmasını istiyor.

Tedaviye karşı çıkan uzmanlar ise deneyin yalnızca 36 hasta üzerinde yapıldığını, bazı anahtar verilerin ve bilimsel standartların eksik olduğunu belirterek, özellikle yöntem sorunu yaşandığını ve araştırma boyunca bilimsel yöntem ve standartların izlenmediğini belirtiyor.

Discovery projesi başlatıldı

Tartışmaya temkinli yaklaşan Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, dünyadaki hiçbir ülkede bu bazda bir çalışmaya izin verilmediğini belirterek, klorokinin önemli bir umut olabileceğini, ancak henüz bunun bilimsel olarak kanıtlanmadığını söyledi.

Bunun için Avrupa bazında bir araştırma başlattıklarını açıklayan Veran, Discovery adını verdikleri bu çalışma ile 800'ü Fransa'da olmak üzere, tüm Avrupa'da toplam 3 bin 200 hasta üzerinde parazit ilacı hidroksiklorokini denediklerini belirtti. Bakan Veran, sonuçları 15 gün içinde almayı umut ettiklerini de söyledi.

Ancak doktorlar, böyle bir umut varken, 15 gün boyunca insanların ölmesine izin verilmesindense, kolorokinin kullanılmasına izin verilmesini istiyor.

Hastalığa yakalanan Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, Nice Devlet Hastanesi'nde klorokin tedavisinin uygulatılması talimatını verdiğini açıkladı.

Küresel olarak durum ne?

BBC'nin aktardığına göreyse Klorokinin coronavirüs hastalarının tedavisine yardım amaçlı kullanılması sürpriz değil.

Yaygın olarak bilinen, ucuz ve üretimi kolay bir ilaç. Sıtma hastalarında ateşin düşürülmesi ve iltihabın giderilmesi için kullanılmıştı.

BBC sağlık muhabiri James Gallagher, "Laboratuvar çalışmalarında klorokinin koronavirüsü bloke ettiği görülüyor. Doktorların tedaviye yardımcı olduğunu kanıtlayan veriler olduğunu söylediği bazı anekdotlar var" diyor.

Ama bu ilacın mevcut hastalarda nasıl etki yarattığını göstermek açısından oldukça önemli olan klinik deneyler tamamlanmadı. Çin'de, ABD'de, İngiltere'de ve İspanya'da deneyler halen devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü, klorokinin etkisine ilişkin henüz net bir kanıt bulunmadığını ama denemelerin parçası olduğunu söyledi.

Oxford Üniversitesi Küresel Sağlık Ağı Müdürü Profesör Trudie Lang, "Bu yaygın enfeksiyonun tedavisi için hangi terapilerin işe yaradığını anlamak, tam bir kanıt elde etmek için klinik deneyler yapmamız gerekiyor" diyor.

İlaca ilgi sanal dünyada da arttı.

Google Trends verilerine göre son bir haftada klorokin aramaları büyük oranda arttı. Elon Musk da bazı araştırmalar hakkında attığı tweetlerle sosyal medyayı karıştırdı.

klorokinfransakoronavirüstedavi36hastadadenendibaşarılımacrontavsiyetedaviizni