Önce İnsan Sonra Haber

Yeterli dersleri daha çıkarmadığımız anlamına geliyor

Birtakım din kisvesi altındaki bazı grupların milletin başına ne bela açtığını gördük. Bu belayı daha def edememişken, aynı anlama gelebilecek bir kısım davranışlar doğru değil.

Gündem 7 Nisan 2021 Çarşamba / 2 hafta önce
Yeterli dersleri daha çıkarmadığımız anlamına geliyor

Ekleyen: Kozmiktürk

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek, “tekkeye giden amiral” görüntüsüne ilişkin Cumhuriyet’e konuştu.

Görüntüleri doğru bulmadığını vurgulayan Çiçek, “Belli bir kurumda görev yapıyorsanız, oranın şartlarına, kurallarına, kaidelerine uymak mecburiyetindesiniz” dedi. 15 Temmuz darbe girişimini anımsatan Çiçek, “Birtakım din kisvesi altındaki bazı grupların milletin başına ne bela açtığını gördük. Bu belayı daha def edememişken, aynı anlama gelebilecek bir kısım davranışlar doğru değil. Yeterli dersleri daha çıkarmadığımız anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. 

Konuyu askerlik özelinde de değerlendiren Çiçek, “Askerlik, belli kurallara, disiplinlere uyma mecburiyeti olan bir meslektir. Aksi takdirde askerlik olmaz, orası bir fikir, düşünce kulübü gibi olur. O zaman da disiplin kalmaz. Ben şahsen doğru bulmam. Uymuyorsa, evvela verdiği sözde durmuyor. İkincisi, Türkiye bunca sıkıntı içerisindeyken yerli yersiz tartışmalara da kaynak teşkil ediyor. İçinden geçtiğimiz süreçte, bu sürecin sıkıntılarını da hesaba katarak, herkes sorumlu davranmalı, sorunlu davranmamalı” dedi. 

İSMİ RAPORDAN ÇIKARILMIŞTI

TBMM Darbe Komisyonu’nun açıkladığı taslak raporda daha önce kamuoyuna yansıyan ön taslak rapora göre bazı bölümlerin çıkarılmış olduğu anlaşıldı.. Komisyonun ön taslak raporunda yer alan eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in doğrudan Gülen’den talimat aldığı iddiası açıklanan taslak raporda yok.

FETÖ itirafçısının kitabındaki isimler çıkarıldı

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı’nın 2017'deki haberine göre, TBMM Darbe Komisyonu’nun geçen hafta açıkladığı taslak raporda daha önce kamuoyuna yansıyan ön taslak rapora göre bazı bölümlerin çıkarılmış olduğu anlaşıldı.  Aralık 2016 tarihinde kamuoyuna yansıyan ön taslak raporda FETÖ’nün kuruluş aşamasında yer alan Fethullah Gülen’e yakın isimlerden Nurettin Veren’in yazdığı bir kitapta dönemin bazı siyasetçilerinin Gülen’le ilişkilerine yer veriliyordu. Ön taslak raporda Veren’in kitabından bazı alıntılar yapılmıştı.

Cemil Çiçek’İn İsmi Rapordan Çıkarıldı

Komisyonun ön taslak raporunda eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in doğrudan Gülen’den talimat aldığı iddiası yer almıştı. Komisyonun geçen hafta açıkladığı taslak raporda Çiçek’le ilgili iddia tamamen çıkarılırken, ön taslakta yer alan ve gazetemiz Cumhuriyet’in de FETÖ’yle ilişkili olduğu algısı yaratan bölümler de taslakta yer almadı. Ön taslak raporda g 17-25 Aralık döneminde yayımlanan söyleşi ve haberlere yer verilmişti.

cemilçiçek