Önce İnsan Sonra Haber

En sarhoş halk İngilizler!

Büyük Britanya'da alkol kaynaklı hastaneye yatışlar, eroinden sonraki en yüksek düzeyde ve alkol kullanımı çok daha yaygın.

Magazin 25 Ocak 2021 Pazartesi / 1 ay önce
En sarhoş halk İngilizler!

Ekleyen: Kozmiktürk

Uluslararası bir anket, alkol tükettikten sonra konuşması bozulacak kadar çok sarhoş olan halklar sıralamasında, İngiliz ve İskoçların başı çektiğini ortaya koydu.

2020 Küresel Uyuşturucu Anketi'ne (GDS) göre Büyük Britanya'da alkol sorunu, tüm uyuşturuculardan daha tehlikeli düzeylerde. Ülkede 25 yaş altındakilerin yüzde 5'inden fazlasının, hastanede tedavi gerektirecek kadar sarhoş oluyor. Bu alanda küresel ortalama ise yüzde 2.

Büyük Britanya'da alkol kaynaklı hastaneye yatışlar, eroinden sonraki en yüksek düzeyde ve alkol kullanımı çok daha yaygın.

Ankete katılanların yüzde 94'ü son bir yılda alkol aldıklarını söyledi. Eroin kullandıklarını belirtenlerin oranı ise yüzde 2,3.

Anket, koronavirüs salgınından önce, Kasım 2019-Şubat 2020 arasında, dünya genelinde 110 bini aşkın katılımcıyla yapıldı.

Geçen yıl yapılan başka bir araştırmada da Britanya vatandaşlarının, diğer ülkelerdekilere kıyasla daha sık sarhoş olduğu sonucuna varılmıştı.

Ancak bu kez anket sorularında sarhoş olma hali tanımlandığı için, bulguların daha sağlam olduğu kaydediliyor.

Katılımcılara, "Kaç kez fiziksel ve akli melekelerinizi dengeniz/konuşmanız etkilenecek, odaklanma sorunu yaşayacak ve konuşmanızın ile davranışlarınızın, sizi tanıyan insanlar için açık bir şekilde farklılık gösterecek kadar sarhoş oldunuz?" sorusu yöneltildi.

BBC'nin haberine göre İskoçya ve İngiltere'den ankete katılanlar, bu tanıma göre ortalama 33'ten fazla kez sarhoş olduklarını söyledi.

Bu oran, anketin yapıldığı 25 ülke arasındaki en yükseği. Polonya, Macaristan, Almanya, Yunanistan, İspanya, İtalya ve Portekiz gibi Avrupa ülkelerinin iki katı.

Küresel ortalama 20 kez olurken, en az bu şekilde sarhoş olanlar 6,5 kez ile Kolombiyalılar.

ingiltereiskoçyasarhoşluk