Önce İnsan Sonra Haber

Devlet Başkanı'ndan aşı resti: Olmayacağım

Bolsonaro, hastalık teşhisinden bu yana tedbirlere uymayı reddetmiş, bazı toplantılara katılmaya devam etmiş, hatta diğer insanların yanında zaman zaman maskesini çıkardığı da görülmüştü.

Sağlık 27 Kasım 2020 Cuma / 2 ay önce
Devlet Başkanı'ndan aşı resti: Olmayacağım

Ekleyen: Kozmiktürk

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı planlamadığını belirtti.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, koronavirüs aşısı yaptırmayacağını ve aşı yaptırmanın ülkede zorunlu hale getirilme ihtimalinin düşük olduğunu belirtirtti. “Aşı olmayacağım, bu benim hakkım” ifadelerini kullanan Bolsonaro, maske takmanın virüsün bulaşmasını önlemede etkili olduğuna dair çok az kanıt olduğunu da iddia ederek şüphelerini dile getirdi. 

ABD’den sonra dünyada en yüksek koronavirüs ölümünün gerçekleştiği ikinci ülke olan Brezilya’da, pandemi başladığı günden bu yana 171 bin 497 kişi hayatını kaybederken, 6 milyon 204 bin 570 kişide virüs tespit edildi.

7 Temmuz tarihinde yapılan test sonucu pozitif çıkması üzerine Covid-19 teşhisi konulan Bolsonaro, o tarihten itibaren yapılan iki test sonucu daha pozitif çıkmıştı.

Covid-19 hastalığını "ufak bir grip" diye tanımlayarak hafife alan yaklaşımıyla tepki çeken Bolsonaro, hastalık teşhisinden bu yana tedbirlere uymayı reddetmiş, bazı toplantılara katılmaya devam etmiş, hatta diğer insanların yanında zaman zaman maskesini çıkardığı da görülmüştü.

Koronavirüse karşı alınan tedbirlerin virüsün kendisinden daha tehlikeli olduğunu savunan ve iş yerlerinin bir an önce açılması çağrısında bulunan Bolsonaro, koronavirüs testinin negatif çıkmasıyla hemen ülke çapında seyahatlerine yeniden başlayacağını açıklamıştı.

Brezilya halen Amerika Birleşik Devletleri'nin ardından dünyada pandemiden en çok etkilenen ülke sıralamasında ikinci durumda. Koronavirüs salgınına dair güncel veri paylaşan Worldometer sitesine göre bugün itibariyle ülkede 2 milyon 348 bin 200 Covid-19 vakası bulunuyor. Brezilya'da 85 bin 385 kişi de hastalıktan dolayı yaşamını yitirdi. DHA

 

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro koronavirüsaşıolmayak