Önce İnsan Sonra Haber

Efsane gelenek: GAZİ KOŞUSU...

Türk yarışçılığının derbisi olarak kabul edilen ve Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen 95. Gazi Koşusu'nu Jokey Ahmet Çelik ile Burgas kazandı.

Spor 27 Haziran 2021 Pazar / 3 ay önce
Efsane gelenek: GAZİ KOŞUSU...

Ekleyen: Kozmiktürk

Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen 95. Gazi Koşusu'nu Sanem Kahraman'ın sahibi olduğu, jokeyliğini Ahmet Çelik'in yaptığı "Burgas" isimli safkan kazandı. Jokey Ahmet Çelik, üst üste 7. kez Gazi Koşusu'nu kazanarak tarihe geçti.

Türk yarışçılığının derbisi olarak kabul edilen ve Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen 95. Gazi Koşusu'nu Jokey Ahmet Çelik ile Burgas kazandı. Jokey Ahmet Çelik, 2015 yılında başladığı Gazi Koşusu kazanma serisini 7'ye yükseltme başarısı gösterdi. Real Runner ikinci, Megolaman üçüncü, gazetemiz spor yazarı Ahmet Kurt'un sahibi olduğu İllüzyon ise dördüncü olup tabelaya girdi.

Üç yaşlı safkan İngiliz taylarının yarış hayatlarında sadece bir kez koşabildikleri çim pistte, 2 bin 400 metre mesafeli koşuya bu yıl 21'i erkek, 1'i dişi olmak üzere 22 at katıldı.

ÜST ÜSTE 7. KEZ

Gazi Koşusu’nu üst üste 6 kez kazanarak kırılması neredeyse imkânsız bir rekora imza atan jokey Ahmet Çelik, seriyi 7’ye çıkardı. Sanem Kahraman’a ait Burgas isimli safkanla koşuya katılan genç binici, otoritelerce favori gösterildiği yarışı kazanacak adını tarihe yazdırdı. Daha önce hiçbir jokey üst üste bu kadar çok Gazi Koşusu yarışı kazanamadı.

Ahmet Çelik, 2015’te Renk, 2016’da Graystorm, 2017’de Piano Sonata, 2018’de Hep Beraber, 2019’da The Last Romance ve geçtiğimiz yıl da Call To Victory isimli safkanlarla üst üste 6 defa Gazi kazanma başarısını göstermişti.

Yılın en önemli randevusunun birincilik ödülü 2 milyon 100 bin TL olarak belirlendi. Kazanan atın sahibi, kayıt tutarları, taksit ücretleri ve at sahibi primiyle birlikte toplam 3 milyon 134 bin TL alacak. Eğer at sahibi, tayın aynı zamanda yetiştiricisiyse bu rakam 3 milyon 737 bin 850 TL'ye  ulaşacak.

SEYİRCİSİZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gazi Koşusu'na, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında seyirci alınmadı. Her sene Veliefendi Hipodromu'nda festival havasında gerçekleştirilen ve yarışseverlerin büyük ilgi gösterdiği "Derbi", geçen yıl gibi seyirci olmadan yapıldı.

Ali Muhiddin Hacıbekir'in "Neriman" isimli kısrağı tarafından kazanılan 1927 yılındaki ilk Gazi Koşusu ile başlayan ve kesintisiz devam eden yarış, "Türk at yarışçılığının derbisi" olarak tanımlanıyor.

BAŞKAN İMAMOĞLU VE BAKAN KASAPOĞLU BİRLİKTE İZLEDİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen 95. Gazi Koşusu'nda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu da hazır bulundu. İki isim de yarışı hipodromdan takip etti. İmamoğlu'na eşi Dilek Kaya İmamoğlu da eşlik etti.

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve Antalya Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, CHP 25. dönem milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de yarışı hipodromdan takip eden isimlerdendi.(Cumhuriyet)

gazikoşusuburgas