Önce İnsan Sonra Haber

Rusya'da oporatörlerden şok talep

Uzmanların bir diğer endişesi, Rusya'da artık rutin haline geldiği belirtilen veri sızıntıları için yeni bir kaynağın daha ortaya çıkacak olması.

Teknoloji 20 Mart 2021 Cumartesi / 1 ay önce
Rusya'da oporatörlerden şok talep

Ekleyen: Kozmiktürk

Rusya'da dijital ve yazılı iletişimi düzenleyen devlet kurumu Roskomnadzor, telefon operatörlerinden müşterilerin yaptıkları aramalarla ilgili detaylı bilgi istedi. İlgili yasayı hazırlayan hükümetten yapılan açıklamada erişim talebine gerekçe olarak "sahte SIM kartlarıyla mücadele" gösterildi.

Konuyu haberleştiren RBC gazetesine konuşan uzmanlar, Roskomnadzor'un talebinin karşılanması durumunda iletişimin gizliliği prensibinin büyük yara alacağı kanısında. Uzmanların bir diğer endişesi, Rusya'da artık rutin haline geldiği belirtilen veri sızıntıları için yeni bir kaynağın daha ortaya çıkacak olması.

Hükümet tarafından hazırlanan yeni yasa tasarısının Roskomnadzor'la paylaşılmasını istediği bilgiler arasında şunlar var:

Abonelerin isim ve adres bilgileri, doğum tarihleri, pasaport bilgileri, telefon şirkete aitse şirkete ait benzer bilgiler, kullanılan telefon numarası, tarife bilgisi, kullanılan servisler, gerçekleştirilen arama türleri, arayan ve aranan numaralar, yönlendirme fonksiyonu kullanılıyorsa yönlendirilen numaralar, ses, metin, multimedya iletim bilgisi ve endüstriyel kullanımlar.

Türkrus'un aktardığına göre Kurulması planlanan mekanizmada operatörler söz konusu bilgileri Roskomnadzor'un sistemine bağlanarak günlük temelde paylaşmak zorunda olacak. Bu sistemin kurulması içinde 386 milyon ruble (5,3 milyon dolar) para harcanacak.

rusyatelefonkişiselbilgiler