Önce 4 sonra 6 şehit açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da şehitlerin 8 olduğunu duyurdu.

Yine canımız yandı, kanımız aktı. Gencecik 8 evladımız alçak saldırıyla elimizden alındı.

Taziye ileten ülke var mı? Ben göremedim.

Mesela, Rusya taziye yerine ‘ayılık’ olarak değerlendirebileceğimiz bir açıklama yaptı. Türkiye’nin onlara bilgi vermediği için rejim güçlerinin saldırısına uğradığını utanmadan ifade etti. Türkiye’den yapılan açıklamayla bu iddianın düzmece olduğu ortaya konuldu.

Yunan ekonomik krize girdiğinde ‘kurtaralım’ diyenler, hep birlikte Rum, Ermeni olanlar, Amerika’ya, Avrupa’ya güzellemelerde bulunanlar… Ses var mı? ‘Başınız sağ olsun’ dediler mi?

Esadlar katliam geçmişi fazla olan bir aile. Hama katliamı meşhurdur. Taş üstünde taş koymamıştı baba Hafız Esad. Yıllarca PKK’yı koruyup, kollayıp Türkiye’ye terör ihraç etmişti. Hafız Esad’ın babası, Beşar Esad’ın dedesinin adı neydi biliyor musunuz? Ali Süleyman El-Vahşi!

Nusayri lideriydi babaları. Nuseyriler Suriye’de yüzde 10’luk bir nüfusa sahip olmalarına karşın yıllarca yöneten aile konumundaydı. Karşı çıkanlar ise Hama’da olduğu gibi katledilerek sindiriliyordu. Şimdi öbür yanda da Putin vahşisi var. 

Birleşmiş Milletler’in (BM) 5 daimi üyesi dünya örgütlenmesinin, sisteminin en tepesinde yer alır. Onları G-7 ülkeleri, bunları da ekonomisi gelişmiş 20 ülke izler.

Yani 5’ler, 7’ler ve 20’ler sıralanır, söz hakkı da en tepedekilere aittir.

O, 5 ülke arasında yer alanlar birbirleriyle kavga ediyor görünse de perde gerisinde tam bir ittifak vardır. Aralarında kırmızı telefonları vardır. En ufak bir gelişmede birbirlerine ulaşır, konuşurlar.

Bunları anlatmamın nedeni; ‘Türkiye Suriye’de Rusya ile beraber, ABD’nin karşısında’ görüntüsüne aldanmamak gereğini vurgulamak için…

Trump Filistin’i İsrail’e verip adına da ‘Barış Planı’ dediğinde yanında kim vardı? Netenyahu! O Netenyahu, Trump’un yanından doğruca kime gitmişti? Moskova’da Putin’e…

‘Neden’ diye hiç sordunuz mu?

Rus oligarklarının çoğunun Yahudi olduğunu biliyor musunuz? Yada İsrail'deki Rus nüfusundan haberdar mısınız?

Amerika, Türkiye ile ters düşünce onun yerini bahsettiğim 5’liden başkası alıyor. İşte son örnekte olduğu gibi silah satamadığı zaman Ruslara ‘sen sat’ diyor.

1974 Kıbrıs Harekatı sırasında Türkiye’ye ABD ambargosu konuldu. Amerika orada da başka bir aktörle anlaştı. Türkiye’ye silahlar İtalya kanalıyla satıldı. Hem de fahiş fiyatlara.

Dış politikada duygu yoktur. Çıkarlar önce gelir. O nedenle kırk düşünüp bir karar vermek gerekir.

Şu anda Türkiye’nin durumuna baktığımızda iç açıcı olduğunu söylemek mümkün mü?

Sanki dünya bir yanda Türkiye diğer yanda.

Suriye’de tansiyon yükseldi.

Akdeniz derseniz sıcak.

İçerde binlerce ne idüğü belirsiz sığınmacı, göçmen ve terör sorunu var…

Ayağımızı uzatırken azami dikkat göstermemiz gereken süreçten geçiyoruz. Türkiye’yi dünyanın hedefi yapmak doğru politika değil. Acilen bu duruma çözüm bulunmalı. Şehit verdikten sonra ceza kesmek yerine can kaybetmeden fatura çıkarmak esas maharettir. Irkdaş ve dindaş eksenli baktığında senin dostun olması gereken komşunu emperyalizme kaptırmamaktır maharet.

Her şey bazen anında yanıtlanmayabilir. Ama Erkan Mumcu’nun dediği gibi ‘Osmanlı’da affetmez.’ Günü gelir hesabını sorarsınız.

Uzman Çavuş Onur Şükrü Özler (Gaziantep), Uzman Çavuş Serkan Deprem (Osmaniye), Uzman Çavuş Halil Demir (Sakarya), Uzman Çavuş Gökhan Orhan (Afyonkarahisar), Uzman Onbaşı Uğur Kurt (Gaziantep), İsmail Akatay (Sivil) (Hatay/Reyhanlı) ve diğer 2 şehidimize minnettarız.

Mekanları cennet olsun. Ödedikleri bedelin farkında olarak şehit ve gazilerine layık nesillerin yetişmesi temennisiyle…

Başımız sağolsun…