Karabağ Batı ve Rusya'nın desteklediği Ermeniler tarafından soykırım yapılarak Azerbaycan'dan alındı, işgal edildi. Azerbaycan o dönem güçsüzdü, kendini koruyamadı. Bugün ateşkes isteyen, diyaloğ çağrısı yapan  ABD, AB, Rusya o günlerde timsah gözyaşlarıyla Türklerin katledilmesini seyretti. 'Hocalı Katliamı' tarihe geçen acı bir olaydır.

Ermeni işgali ve soykırımı sonrası BM, Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğunu, Ermenilerin işgalci olduğunu kabul etti. Lakin aradan çeyrek asır geçmesine rağmen Ermeniler işgal ettikleri topraklardan çekilmedi. Bu yetmezmiş gibi zaman zaman sivil yerleşimlere saldırdı ve yeni katliamlara imza attı.

Yakın zamanda gerçekleşen Tovuz saldırısının ardından iki gün önce yine bir saldırı başlattılar. Sivilleri katlettiler. O siviller arasında çocuklar da vardı. Firdevs ve Şehriyar onlardan sadece ikisiydi.

Azerbaycan'ın son saldırıya tepkisi çok sert oldu. Dizinelerce Ermeni askeri öldürüldü. Silah sistemleri imha edildi. Ermeniler cepheden kaçmaya başlayan askerlerini durdurmak için 'vur' emri bile yayınladılar. Gelişmeler Azerbaycan ordusunun ilerlemesini durduramadı. Durdurmamalı da. Madem hukuka saygı göstermiyor Ermeniler o zaman bilek gücüyle hakkını almalı Azerbaycan. Karabğ'ı işgalden kurtarmalı. Buna kimsenin itirazı olamaz...

Azerbaycan ekonomik açıdan da, asker sayısı ve modern silahlar açısından da Ermenistanla mukayese edilemeyecek kadar güçlü. 400 bine yakın askeri var. Daha da önemlisi bu orduyu kuran, eğiten Türk kardeşleri. Türk Genelkurmay'ı Azerbaycan ordusunun muasır seviyeye gelmesi için birikimlerini aktardı. Sistemi kurdu. O ordu sadece Karabağ'ı değil isterse tüm Ermenistan'ı alacak güçtedir.

Ermeni saldırısı sonrası Türkiye adeta tek yürek oldu. Meclis'te HDP hariç diğer partiler ortak bildiri ile Azerbaycan'ın yanında yer aldı. HDP'nin Türkiye partisi olamadığının göstergesi olması açısından dikkate değer bir durumdur bu. Sanki Ermenilerin partisi o cenah! Hani bir zamanlar 'Hepimiz Ermeniyiz' diye bağıranlar vardı ya nedense artık sesleri kesildi. Papucun pahalı olduğunu gördüler anlaşılan...

İran'ın sergilediği iğrenç ve alçak tavrı burada vurgulamadan geçemeyeceğim. Adamlar tam bir Ermeni sevici. Bu saatten sonra İsrail benim için İran'dan daha evladır. Tabi İran'ın Azerbaycan kökenli nüfüsunu ayrı tutuyorum bu bahiste.

Ermeniler uzun yıllardan beri ABD, AB ve Rusya tarafından kullanılan aparat halinde. Benim dünyadaki tüm milletlere karşı önyargım yok. Barış içinde, hakların gasp edilmediği bir dünya kurulması arzum var. Ermenilerin diasporadan kurtulmaları lazım. Türk düşmanlığını terk etmeleri lazım. Bunları yapmazsalar çile dolu hayatları sona ermeyecek.

Rahmetli Babaannem'in daima hatırımda olan bir sözü vardır. Derdi ki; "Devlet her zaman 18 yaşında delikanlıdır.'

Yıllarca bu ifadenin ne denli doğru ve isabetli olduğunu müşahede ettim. Gerçekten Türk Devleti her zaman 18'lik delikanlı gibidir. Bu devletin gücünden, kudretinden hiç kimse şüphe etmesin. Bu gücü test etme şanssızlığına düşenlerin başına neler geldiğini gördü herkes. Başkaldıranların başı ezildi. Bu devlet hiçbir şeyi unutmaz, affetmez. Bu devlet kendisine ortak da kabul etmez...

Siz Türk Devletine güvenin. O sizin haberiniz yokken olayları öngörendir, tedbirini alandır. Eğer böyle olmasaydı Azerbaycan'da ordu yapılanması yıllar önce organize edilemezdi. Güçlü bir ordu oluşturulamazdı. Bu sayededir ki Azarbaycan kendi askerleriyle kendi hak ve hukukunu koruyabilme becerisine kavuşmuştur.

Azerbaycan ve Türkiye tek millettir. Kalbimiz kardeşlerimizin yanındadır...