Türk siyasetinden bir yıldız kaydı. Eski Başbakanımız Mesut Yılmaz hayata gözlerini yumdu. Pazar günü Marmara İlahiyat Camiinde saat 12'de kılınacak namazdan sonra defnedilecek. Mesut Bey oğlu Yavuz Yılmaz gibi Kanlıca Mezarlığında toprağa verilecek.

Oğlu Yavuz Yılmaz’ın cenazesi Marmara İlahiyat Fakültesi Camii’nde öğlen namazına müteakiben kılınan namazın ardından Kanlıca mezarlığında defnedilmişti. Mesut Bey'in veda programı da oğlu gibi olacak. İlahiyat camii'nde öğlen namazı ve Kanlıca mezarlığında istirahat.

Kimse bilmez buradan aktarmış olalım. Mesut Bey mezar yerini çoktan yaptırmıştı. O oğlu Yavuz'un yanında yerini ayırmıştı. Mesut Bey Kanlıca mezarlığında ölümüne çok üzüldüğü oğlu Yavuz'la kucak kucağa yatacak.

Mesut Yılmaz önce akciğer kanserine yakalandı. Erken teşhis edildiği için uygulanan tedavi sonrası bu rahatsızlığı atlattı. 

Hiç unutmam tedavi sürecinin son tahlillerini aldığı gün beraberdik. Hastaneden tahlil sonuçlarını öğrendikten sonra kurufasülyecide buluşmuştuk. Çok keyifliydi. Ben de iyi haberi alınca epey sevinmiştim. Neşeli bir sohbet gerçekleştirdik.

O aralar tedavi sürecinde ben "Yılmaz kanserin canına okudu" şeklinde haberler yapmıştım. Onu hatırlattı ve, "Oğlum yazıyosun canına okudu... Ya kızıp geri dönerse..." dedi. 

Ben 'artık geçti.." dedim ama illet gerçekten de Mesut Bey'in dediği gibi geri döndü. Ve metastaz yaptı. O süreci atlatamadı Karadeniz'in inatçı ve hırçın evladı...

Mesut Bey vatanseverdi, duygularını belli etmezdi, popülist bir siyasetçi değildi. Genç yaşta kimselere kısmet olmayacak makamlarda bulundu. Elinden geldiğince ülkesine katkı sunmaya çalıştı. Çok kitap okurdu, 200 sayfalık bir kitabı 2 satte okuyabiliyordu.

Herkes sigarasına vurgu yapar ama bence sağlığını bozan stresleri ve hareketsizliği idi.

Oğlunun vefatı içindeki birikimi patlatmıştı.Zira Mesut Bey'in kızdığında söylediği şey 'kardeşim' kelimesiydi. İçine atardı her şeyi.

Mesut Bey duygularını belli etmezdi dedim... Benimle ilgili duygularını da yıllar sonra öğrenmiştim. Onun nezdinde 'özel' bir yerim olduğunu ifade etmişti.

Türkiye'ye şu dönemde çok katkısı olabilirdi ama kader buna imkan vermedi. 

Hepsinden önemlisi o bir devlet adamıydı...

Başımız sağolsun.. Allah gani gani rahmet etsin...