UNFICYP: Birleşmiş Milletler Kıbrıs Barış Gücü'nün  görev süresi  yine uzatıldı. Çok uluslu bu güç Kıbrıs'a 1964  başlarında gönderildi.

Mandate-görev yetkileri ne idi biliyor musunuz ? Kıbrıs Cumhuriyeti'ne  yardımcı olmak...

Kıbrısla ilgili alınan ilk Güvenlik Konseyi kararı, oy birliği ile geçmişti. Ne yazık ki, o tarihte kaybetmiştik biz...

Gasp edilen Kıbrıs Cumhuriyetinin sahibi Rumlar karlı çıkmıştı..O gün bu gün, binlerce BM askeri komutanı, sivil polisi geldi gitti. İngiltere, Kanda, İrlanda, Danimarka, İsveç, Finlandiya ve daha bir çok ülke, bu güce  locistik ve para katkısında da bulundu.

İlk komutanı Hintli general Gyani idi. İlk  müzakereci-ara bulucu da  Tuemüoya...

Seneler geldi geçti. BM gücü önünde Kıbrıs Türkleri saldırılara, katliamlara uğradı. Toplu mezarlara gömüldü..İlk toplu mezar Ay Vasılda. Arpalık, Geçitkale, Erenköy, Limasol, Baf ve diğer Türk bölgelerine  kanlı Rum saldırılarını BM önlemedi. Olayları seyretti ve  Genel Sekretere raporlar gönderdi.

Kaç kez şikayetci olduk. Resmen Rumların yanında yer aldığına itiraz ettik. BM Genel sekreterine mektuplar, protestolar gönderdik. Sonuç alamadık. Altı ay, üç ay sürelerle bu gücün Kıbrıstaki görev süresi uzatıldı. Barışı korumak için...

1974'e kadar  gözleri önünde cereyan eden bir çok Rum-Yunan saldırılarını durdurmadı. Sadece seyretti. Giderek bazı ülkeler katılmaktan vazgeçti. Sayıları azaldı. Etkisiz, sembolik bir hal aldı BM gücü.

Bazı hassas noktalarda gözlemciler bıraktı. Hala da var. Mesela Maraş'ta  ne işi var ? Kıbrıs Türkleri bu  BM gücünü istemiyor. 1974'den beri Türk Barış Kuvvetleri'nin himayesi aldında özgür ve güvendedirler. Neden boşuna hala milyarlar harcanıyor bu luzumsuz BM gücüne? Çeksinler, pılıyı pırtıyı toplayıp gitsinler. Türk Barış Kuvvetleri adada barışı sulhu idame ettirmektedir.

Nitekim 1974'den beri hiçbir olay yaşanmamıştır. Rumlar ve Yunanlılar, Türk askerlerinin  varlığını, garantisini istemiyorlarmış. Kendilerini güvende hissetmezlermiş. A utanmazlar, sizi 1974'de istila, işgal eden Yunan darbecilerinin elinden kim kurtardı? BM Barış gücü mü?  Yoksa Türk barış gücü mü? 

Uslu uslu  yerinizde oturursanız, size Türk askerinden zarar gelmez.Türk askeri, büyük  komutan Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, "yurtta sulh, cihanda sulh" bekçileridir. BM Barış Gücü'ne Kıbrısta ihtiyaç yoktur.