Yunanistan battı batıyor Emeklilerin sıkıntılarını ve sorunlarını, ekonominin, feci durumunu Katerina Tagalis, Atina’dan bildiriyor. Emeklilerle yaptığı ilginç röportajlar Reuters tarafından yayınlandı.

Dimitra ve diğer emekliler, AB içinde, en kötü durumda biz Yunanlılarız dedi ve bir avuç pirince muhtaç olduklarını açıkladı. Hükümet çok zor durumda. İhtiyaçlar karşılanamaz hale geldi...

Daha fazla yazmama gerek yok. Arzu eden haber ajansının sitesine girer ve okur. Benim şaştığım, neye güvenerek Ege’de Türkiye’ye meydan okuyor, provokasyon yapıyor bu bunalımlı durumda? Acaba, kötü durumlarını örtbas etmek için mi planlı olarak gündem değiştirmeye çalışıyor genç Başbakanları Çipras..

Türkiye olunca…

Esad Goutha da binlerce insan katlediyor, katliam yapıyor. Durduran yok. Rus bombalıyor, Amerikan bombalıyor... Ama, Türkiye sınırlarını güven altına almaya, terörristlerin köküne kiprit suyu dökmeye kalkışınca hepsi konuşuyor… Onların yaptıklarına ses çıkaran yok…

İran, Rus, ABD hepsi Suriye’de ne arıyor. Esad ne yapıyor? Kim kimin yanında veya peşinde? Olan masum insanlara oluyor...

Bilmiyorlarmış…

Öğreten olmamış...

Bu gün yağmurdan sonra, biraz temiz hava teneffüs etmek için mahalle parkına yürüdüm. 6-7 çocuk, ilk okul öğrencisi, sığınak kapaklarını açmış. Hemen baktım, oyun oynayacaklarmış. Orası oyun yeri değil, sizi koca park sığmadı mı deyince, cevap vermeye kalkıştı en irileri.

Oğlum, orası oyun yeri değil. Sığınaktır. Bombalar yağarsa, düşman saldırırsa siz çocukları, kadınları, yaşlıları ilk saklayacağımız yerlerdir. Size anlatan olmadı mı buralardaki savaşları, ölen, yaralanan sakat kalan insanlarımızı, kimlerin bizlere bunları yaptıklarını diye sordum… Hayır, bilmiyorduk, bize kimse söylemedi, anlatmadı cevabını aldım…

Durdum ve anlattım....

Merakla dinlediler. Diğer çocuklar da açarsa ve girerse koymayınız, siz de onlara anlatınız dedim.

Bu vesile ile ilgililere hatırlatmak istiyorum. Bu sığınakların adı üzerlerinde, Sığınmak, korunmak yeri... Acaba diyorum... Bakan, tamir yapan, temizleyen var mı? Ben görmedim. Orta Doğu’da savaş yelleri esiyor. Yunanlılar ve Rumlar, Ege’de, Kıbrıs’ta azdılar. Meydan okuyorlar. Denizlere, doğal kaynaklara, petrol gaz olanaklarına hakim olmaya çalışıyorlar.

Türkiye, hem içte hem dışta terörle mücadele halinde. Sınırlarını, haklarını ve halkını güven altına almaya çalışıyor... Yarın bir çatışma çıkar ve Kıbrıs’a da yayılırsa, çoluk çocuk, kadın erkek yaşlılarımızı nerelere sığıştırıp, saklayıp koruyacağız? Elbette ilk akla gelen sığınaklardır.

Lütfen hatırlayalım ve hatırlatalım. Her olasılığa karşı hazırlıklı olalım. Benden hatırlatması. Bir de , değerli öğretmenlerimizden, çocuklarımıza geçmişimizi, mücadelemizi, kayıplarımızı anlatmaları gereğine işaret edelim.