2018 DE GERİDE KALDI... 

Geliyor, yaklaştı, geliyor  derken, geldi de  geçti de.. Ömrümün  yarım asırlıkdan fazlasını gazetecilik yaparak geçirdim.
Ülkemizde yayınlanan , Türkçe, İngilizce,  günlük, haftalık gazetelerde ödenekler  düşüktü..Asil Nadirin, AN Graphics, medya grubu kurululuşunda, rahmetlik Mehmet Ali Akpınar ile çalıştım. İlk kez, tatmin edici maaşı orda aldım. Londra temsilciliğini de yaptım Erten Kasımoğlu ile ve sonra tek başıma.

Asilin, baskınlar sonucu yaşadığı kötü günlerinde  hep yanında oldum. Son maaşımı da alamadan Londradan ayrıldım..
Birkaç  kuruş artırabilmeyi REUTERS haber ajansı muhabiri olduğumda, ek olarak Radyo ve TV lerde  iş yaparak  başardım. Beş kez , Türkiye, İngiltere, Almanya, Belçika, Amerika ve İsveçde burslu  eğitim aldım, seminerlere toplantılara katıldım.

Amerikadan dönünce LAÜ de iletişim fakültesinde , İngilizce gazetecilik dersleri verme teklifi aldım ve  halkla ilişkiler sorumluluğu da  üstlendiğim zaman cebim  bol para gördü..

Çok sıkıntılı günler geçirdim ta iki evladımı okutup evlendireyim, bir yandan da hasta eşimin tedavisi için  memleket memleket dolaştığımda..Londrada hastaneye yatırtacağımda  iki bin  poundu REUTERS karşılamıştı..

Ancak, mesleğimi  hiç kötüye kullanmadım, ne kalemimi, ne mikrofonumu ne de kameramı satmadım..Ona buna yağ çekerek,  onun bunun borusunu öttürerek, bazıları gibi köşe dönmedim.Eleştirdim, haber peşinde koştum,  yorulmadım, mülakatlar yaptım..Tehditler aldım, eleştirildim ve  darp edildim. Yılmadım bildiğim doğru ve temiz yoldan yürüdüm.

Zaman zaman ödüllendirildim..Allahıma  şükürler olsun, hiçbir entrikalı andek döndek işlere bulaşmadım...Alnım  açık, helal kazançla geçindim, aile geçindirdim, hatta bazı meslektaşlara parasal yardımlarda bile bulundum..Onlar bilir..Hatırını sayanlar da oldu, unutanlar ve  büyük havalara girenler de.. 

Yeni yıla girerken, genç  gazetecilere, yeni mezunlara tavsiyem,  başka iş bulamadıkları için  gazetecilik yapmasınlar, işi seviyorlarsa, her geçen gün bir şeyler öğrenmeye, bilgi dağarcıklarını doldurmaya, meslekte tırmanabilmeye baksınlar.. Kalemlerini, ekranlarını, mikrofonlarını ona buna teslim ederek, onların borusunu öttürerek gazetecilik olmaz. En az, 1-2 lisan öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu unutmasınlar.. Rumca da öğrensinler. Ülkede komşunun lisanını bilmekte yarar vardır.

Evet,  ben, hep koşarak, uğraşarak, daha iyisini üretmek , vatanıma ve milletime  faydalı olabilmek için çırpındım. Yaşımın ilerlemiş olmasına rağmen, hala , sıhhatım elverdiğince , evimde çalışırım..Allahıma dua ve şükrederek,aza  ganaat getirerek  mutlu oldum. Son zamanlarda , facebookda  yazdım çizdim, önerdim, eleştirdim...Bir nebzecik  faydam olursa  ne mutlu bana..En  azından , zamanımı da boşa harcamış olmam. 

2019 da basın yayın kuruluşlarımıza, meslektaşlarımıza başarılar diler, kimseye alet olmamalarını, yağ çekmemelerini, entrikasız, düz ve doğru yollardan geçimlerini sağlamalarını  tavsiye ederim.